Start Zabytki Sandomierza Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek królewski, murowany zbudowany w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego na miejscu wcześniejszego grodu, przebudowywany w pierwszej połowie XVI wieku na rezydencję renesansową wg projektu mistrza Benedykta. Zamek jako muzeum udostępnione jest dla zwiedzających. Z dziedzińca zamkowego rozciąga się wspaniały widok na katedrę i Wisłę. Wstęp jest płatny. Zamek wysadzili Szwedzi w 1656 roku.

Ocalało jedynie skrzydło zachodnie, które odbudowano z inicjatywy Jana III Sobieskiego w latach 80-tych XVII wieku, czego efektem było powstanie korpusu zamkowego typu pałacowego. Około 1825 roku obiekt adaptowano na więzienie (mieszczące się tu do 1959 roku) i nadano mu klasycystyczny wygląd. Po przeprowadzeniu remontu i niezbędnych prac adaptacyjnych, zamek od 1986 roku jest siedzibą Muzeum Okręgowego.

lokalizacja: ulica Zamkowa, Sandomierz. dostępność dla turystów: Muzeum Okręgowe w Zamku, w sezonie: od wtorku do piątku w godzinach 9-17, sobota, niedziela w godz. 10-18, w poniedziałki nieczynne, 30 minut przed zamknięciem kasa muzeum nie sprzedaje biletów, we  wrześniu: sobota, niedziela  10-18
po sezonie: od 1.10 do 30.03 od wtorku do soboty od godziny 9 do 16, niedziela od godziny 10 do 16, w poniedziałki nieczynne. Bilety wstępu: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł.
bilety ulgowe przysługują: młodzieży szkolnej, studentom za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej, emerytom i rencistom

 


Sandomierz